2018

Jozefovské motýle

Také máme rádi motýle. Zvláště pak ty, který se třepotají u nás v Josefově, alias na Staré huti u Adamova. A to dokonce tak, že jsme jim letos zanechali část travin a květeny, aby se, potvůrky jedny, měli kde vyřádit a nasosat. Co nastalo, když jsme tak v minulém roce neučinili, můžete popatřit na vlastní oči dále.

Nové střechy

Stará huť u Adamova, listopad 2018 - Furnace (oven, kiln) Row v Josefově, jen ta keramická pec to trochu kazí.

Zatímco se někteří účastníci weekendového setkání v Josefově ulívali v teple a hráli si s kousky železa (a ještě se tím sáhodlouze chlubí - viď níže), jiní tvořili v mrazivém čase opravdové hodnoty.

Kovářská listopadová anabáze v roce 2018 – co jsme se nového naučili, na úkor materiálu...

Akce v kovárně

V době, kdy probíhalo oficielní víkendové sympózium v září tohoto roku (2018), jsem zrovna kdesi lezl po různých dolech v Alpách, mimo dosah daného dění, jehož termín bohužel odpovědné osoby přesunuly z jakýchsi důvodů o týden dříve. A byl jsem tedy samozřejmě nervózní, jako vždy! Proto jsem se domluvil s generálním hutníkem O. Mertou a kolegou Martinem Hrubým na pokusu dokončení zadaných úkolů během listopadového víkendu 17.- 18.11.2018. Ač se v kovárně ani nyní plně nepovedlo to, co jsme si předsevzali, přece jen jsme uspěli a shromáždili nové poznatky stran kování, a dokonce dostáli jistým formálním ‚restům‘ ve formě doplnění chybějících fotek, nutných pro napsání jiného článku na serveru starahut.com...

Japonské kovářské výrazy v přehledu a co z jejich odkazu plyne...

Kovárna v noci

Při letošní návštěvě hradu Buchlova jsme my, josefovští taviči, byli dosti ohromeni rozsahem inklinace valné většiny tamějších kovářů k japonskému odkazu v rámci jejich řemesla, a rovněž mírou zvládnutí terminologie, používané jejich východními řemeslnými vzory. Autor tohoto příspěvku byl natolik učarován touto skutečností, že si dal tu práci pohlédnout do historických análů, nalezené pojmy setřídit a sumarizovat, a ve výsledku byl ohromen tím, kolik z japonského odkazu je již dlouhá léta realizováno v rámci našeho snažení v Josefově. Následující příspěvek se věnuje konkrétně daným japonským označením, s nimiž je seznámena pouze hrstka kovářů, jenž nepracují hlavně s hutními polotovary, coby výchozím materiálem jejich snažení.

Martinovo ohlédnutí se za podzimními počiny ve Staré huti

Nasekávání železné lupy

Přestože nejsem oficiálním členem Spolku Františka (jelikož neorganizovanost přináší obecnou výhodu v absenci jakýchkoli povinností), rozhodl jsem se, inspirován pohledem na plamen líně olizující sklo dvířek krbových kamen a vůní dýmu ještě líněji stoupajícího z mé dýmky, že se pokusím o nastínění průběhu mých podzimních snažení ve Staré huti u Adamova svým pohledem a rukopisem.

Workshop tradiční vápenné technologie

Vápenická sekce Spolku Františka pořádá v areálu Černokosteleckého pivováru workshop věnovaný tradiční vápenné technologii

Podzimní tavba 2018

V sobotu 15. září proběhne v areálu Staré huti u Adamova tradiční Podzimní tavba"

Jarní houby

Ve volným tempem přibývajícím seriálu příspěvků o letošním květnovém Josefovu přišla řada na to nejdůležitější (ať si kdo chce, co chce říká) – tedy tavby v kusových železářských pecích. Následující řádky tedy krátce rekapitulují hutnické děje v Josefově/Staré huti u Adamova v týdnu od 21. do 26. května 2018.

Desátý milíř v Josefově

V letošním roce byl na josefovském „placu“ pálen již desátý a tedy jubilejní milíř. Dovolujeme si přiblížit p.t. publiku fotografiemi a krátkou informací průběh stavby i vlastního výpalu letošního milíře a stručnou rekapitulací josefovské současné uhlířství vůbec.

Květnové pečivo!

Neračte mít obavy, účelem příspěvku není nabízet staré pečivo, nýbrž nastínit první zkušenosti s novou pekařskou pecí, v Josefově již třetí.

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - 2018