Byl to sice hezký a příjemný víkendový příběh, ale jako vždy je nutno v našem případě zhodnotit, jaké chyby a nedopatření způsobily naše problémy, a poučit se z nich. Proč nešlo alespoň lokálně dosáhnout svařovací teploty? Jistě za to může snížený okamžitý výkon vlivem jednočinného měchu, ale – předtím to i tak šlo, byť obtížně a za spotřeby mnoha uhlí! Proč teď už vůbec ne? A nešlo předejít trhlinám na sečných plochách rozsekávané houby?
Až teprve s odstupem jedné noci, poté co můj mozek během spánku utřídil a zařadil zážitky předchozího dne, se mi při obligátní pondělní snídani v KFC (Kentucky Fried Chicken), kde celkem pravidelně v pátek a v pondělí před odjezdem do Vídně doplňuji cukry, tuky, bílkoviny i koření, jež můj mozek potřebuje ke správnému výkonu, mi vyvstal před očima obraz nitra výhně. V něm zela již od samého začátku ve vyzdívce na straně vstupu vzduchu odtavená kuželovitá ‚trumpeta‘, kterou vzduch namísto úzkého otvoru proudil jejím rozšířením do palivové vsázky... A to byl ten problém! Namísto toho, aby tryskal do paliva jako spojitý rychlý proud, způsobuje lokálně nejvyšší přehřátí (srovnej s principem dyzny a tavby v kusové peci), rozptyloval se proud vzduchu v daném trychtýři a ztrácel na rychlosti. Ta byla nakonec tak pomalá, že nestačila na to, aby se vsázka i s materiálem alespoň lokálně ohřály na 1200°C, což by umožnilo svařit póry a trhliny v houbách. Navíc s odtavujícím se dalším materiálem vyzdívky v dané sekci se situace neustále zhoršovala, kterak daná ‚trumpeta‘ rostla. A nás dva trumpety bohužel nenapadlo, co se právě odehrává...
Kromě toho, že použití dvojčinného měchu v budoucnu (poté co jej O. Merta se mnou zazáplatuje) jistě omezí spotřebu paliva při provozu výhně ještě mnohem více, bude nutno úzkostlivě dbát na to, aby odtavování materiálu vyzdívky u výstupu vzduchu do palivové vsázky nepřesáhlo únosnou mez, a nevznikla daná trouba, vedoucí ke zpomalení rychlosti vstupujícího vzduchu, a tedy omezení dosažitelné teploty. Ani tak vhodné tavivo, jakým je borax, neumožní v rámci železné houby svaření v ohni za teplot nižších než 1150°C.
Poznatky fyzikální se tedy mají takto – zatímco v kusové peci je nutno dostát určitému kompromisu mezi teplotou uvnitř pece a spotřebou paliva, diktující rychlost klesání vsázky (viz. jiné příspěvky), u kovařské výhně, kam se dá dodávat palivo libovolně dle potřeby, je chtěnou metou maximální okamžitý (a lokalizovaný) výkon. Vzhledem k tomu, že fyzikální výkon je v tomto případě dodané teplo za čas, tedy snaha vyprodukovat co nejvíce tepelné energie za co nejkratší dobu, je žádoucí stálý přísun vzduchu, jenž má do výhně vnikat s co nejvyšší rychlostí, zrychluje reakci kyslíku ze vzduchu s palivem (podobně jako rozdíl mezi fouknutím do ohně z plných plic pozvolna či rychle). Teprve takto je možno dosáhnout výrazných teplot a zároveň šetřit palivo. Je tedy nutno dbát na užití dvojčinného měchu, či měchu se zásobníkem, a úzkostlivě kontrolovat u výhní s bočním vstupem vzduchu, zdali materiál vyzdívky neodtál již moc, případně zavčas sanovat škody pomocí žáruvzdorného jílu.
Další poznatek se týká skutečnosti, že lze ušetřit při ohřevu velkého kusu studeného kovu většinu paliva tak, že se kus nechá ve výhni přirozeně přebírat teplo od okolního hořícího dřevěného uhlí. Fyzikálně i toto dává naprostý smysl – těleso chladnější (železná houba) nevyhnutelně odejímá tolik tepla hořícímu palivu, než se teplota houby a jejího bezprostředního okolí vyrovná. Zhruba během hodiny se 5 kg těžká houba ohřeje do třešňově červeného žáru a to zcela naskrz. Zuřivé dmýchání do uhelné vsázky od samého počátku akorát vypuzuje vznikající teplo hoření příliš rychle z výhně (a pryč od kontaktu s železnou houbou, do níž by mohlo přejít), zatímco v klidovém režimu hoří vsázka mnohem pomaleji, ale vzniknuvší teplo má ‚více času‘ proniknout do chladného kovu.
Z fyzikálního hlediska se tedy zvyšuje účinnost ohřevu. A to do té doby, než se teploty v klidu hořícího dřevěného uhlí a železné houby nesrovná. Rozdíl v účinnosti přenosu tepla mezi uhlím a houbou v rámci obou přístupů je tak ohromný, že za klidového hoření se jej oproti třem čtvrtinám pytle při aktivním dmýchání spotřebuje jen pár hrstí. Poté je samozřejmě pro docílení vyšších teplot nutno začít dmýchat, ale úspora v prvotní fázi ohřevu je nezanedbatelná.
Stran trhlin při nasekávání houby také poukazuje jistá konkrétní skutečnost na to, co se stalo: Směrem dolů, kde byl pařez, jsou trhliny v řezu čím dál širší. Je evidentní, ze dřevo ‚uhýbá‘ žhavému materiálu houby deformovanému působením sekáče směrem dolů (nedostatečně jej podpírá), neb mimojiné odhořívá, a spodní okraj houby se tedy působením úderů zvrchu začne především ke konci, kdy jeho zbývající tloušťka je již malá, odtrhávat od jádra houby vlivem skutečnosti, že železné houby jsou na počátku velmi hrubě krystalické. Z toho tedy plyne, že pro zhotovení ‚estetického‘ záseku skrze celou houbu bude v budoucnu nutno použít robustní kovovou podložku.