Na základě mého subjektivního, ničím nepodloženého a velmi nezkušeného dojmu jsem došel k závěru, že tento kus oceli je už dostatečně homogenizovaný a vyčištěný pro daný účel. Celkový počet vrstev by měl být přibližně 50 (3x3x2x3-ztráty=54-ztráty). U výsledného plocháče jsem zkusil zakalit konec z jasně červené barvy do vody a následně nechal popustit zbytkovým teplem na světlou slámu. Tvrdost zakalené části nemám jak přesně změřit, ale pilník o neznámé tvrdosti po této části klouzal, takže jsem prohlásil kalbu za úspěšnou. Celý plocháč jsem odložil do žhavého, dřevěného uhlí a nechal vyžíhat. Z původní kilové houby po překládání zbyl 400 g těžký plocháč. Ztráty tedy činí 60%.
Jsem si jistý, že zkušenější kováři by tento proces zvládli na menší počet ohřevů a celkově si troufám tvrdit, že by se ztrátovost mohla snížit minimálně na 50% nebo i méně. Možnosti jak snížit ztráty bych viděl následovně:
1) Snížením teplot pro kování
• V mém případě jsem téměř každý ohřev prováděl až na svařovací teplotu v domnění že pakety budou lépe prokovány a dokonaleji svařeny. Bohužel jsem tím zapříčinil to, že odhořelo velké množství materiálu. V ideálním případě bych měl svařovací teploty dosahovat pouze v případě nutnosti svařit rozdělený paket a pokud možno svařit tento paket na první ohřev. Následující ohřevy pro vytahování plocháče ohřívat na kovací teploty 900°C -1100°C.
2) Zamezení přístupu vzduchu k železnému paketu
• Na některých „instruktážních“ videích na youtube jde vidět, jak Japonští kováři paket před svařením obalí do mokrého rýžového papíru a polijí to celé bahenní břečkou. Domnívám se, že tento krok je dělán z důvodu omezení přístupu vzduchu tím pádem menší oxidaci železa během ohřevu a tedy usnadnění sváru a menšího úbytku materiálu.
3) Být šikovnější, přesnější, rychlejší
• Kdyby byl člověk trochu zručnější a nevypadávalo mu žhavé železo z kleští na podlahu a pak se ho marně nesnažil opět chytit, mezitím co mu chladne na podlaze, tak by ušetřil určitě několik ohřevů. A kdyby kovář dodržoval kovací teploty a neřezal do paketu za červené barvy, tak by pak nemusel následující ohřev opravovat vytvořené trhliny.
Tělo sekery
Na tělo sekery jsem použil lupu vytavenou z limonitu nasbíraného v Ostrožské Nové Vsi. Lupa měla přesně 4kg, a jelikož v kovárně nemám žádného živého pomocníka, můj pérový buchar má příliš malý zdvih a také abych nemusel nahřívat takovou masu železa, musel jsem rozdělit lupu za tepla na půl pomocí sekáče. Rozdělení lupy se povedlo asi na 5. ohřev do stavu, jaký je vidět na obr. 12 a následně byla „rozlomena“ za studena.