Pro historii železářství významná oblast Moravského krasu byla výrobně činná při zpracování železa již od pravěku (halštatská kovárna v Býčí skále, případně stopy keltského železářství a germánských hutí při okrajových oblastech Krasu – Blanensko, Boskovická brázda). Prvního vrcholu produkce dosáhlo místní železářství v předvelkomoravském a velkomoravském období (8. a 9. stol.) a po stoletém přerušení tradiční výroby po dvě další století. Zalesněné území Krasu umožnilo unikátní uchování celé řady slovanských hutí a jejich archeologický průzkum (nejprve Okresní muzeum v Blansku – V. Souchopová, později Technické muzeum v Brně – opět V. Souchopová a J. Merta s týmem spolupracovníků). Výzkumy posunuly hranici poznání raně středověkých technologií, s jehož výsledky je veřejnost seznamována jak v muzejních expozicích (Muzeum Blansko, Stará huť u Adamova – expozice železářství a areál slovanského železářství, expozice „K počátkům hutnictví železa“ v Technickém muzeu v Brně), tak prostřednictvím sítě naučných stezek přímo v terénu, případně při experimentálních a ukázkových tavbách v replikách kusových železářských pecí.
Středověkou železářskou činnost dokládá existence hamru v poloze Althamr při Křtinském potoce v Josefském údolí, zmiňovaném jako poškozený ve dvou listinách datovaných k roku 1506. Od poloviny 17. století pracoval hamr jako zkujňovací. Na jeho místě byla v provozu později pila a posléze dnes již zbořený vodní mlýn.
Od počátku 17. století ve střední části Moravského krasu dochází k dalšímu rozvoji železářství, avšak již s využitím technologie vysokých dřevouhelných pecí, jejichž počet dosáhl postupně desítky. Většinu ve druhé polovině 19. století odstavených pecí přežily slévárenské provozy, případně strojírny, které byly původně součástí hutních provozů. Některé z hutí, případně části jejich objektů, se dochovaly dodnes (Klamova huť u Blanska, Stará huť u Adamova), jiné zcela zanikly (Hugonova huť u Jedovnic, blanenské Mariánská, Starohraběcí a huť Paulinka a huť v Adamově – nejstarší huť v oblasti Krasu vybavená vysokou dřevouhelnou pecí).
Výrazná koncentrace hutnických památek dokumentujících vývoj železářství od doby železné po dobu nedávnou, soustředěná na nevelkém území zalesněné střední části Moravského krasu, vedla ke snaze o zařazení oblasti do projektu Evropské cesty železa. Realizace Cesty železa Moravským krasem se mimo Technického muzea v Brně a Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras účastnily i obce ležící ve Střední části Krasu (Adamov, Babice nad Svitavou, Blansko, Habrůvka, Jedovnice, Křtiny, Olomučany a Rudice). Díky účasti obcí na programu Evropské cesty železa byl získán grant z prostředků Ministerstva pro místní rozvoj (230 000 Kč). Z těchto prostředků byla zřízena naučná stezka s informačními tabulemi a vydány informační materiály historicko–přírodovědného charakteru.