Během návštěvy příbuzenstva nám byl předložen chléb, na němž mě zaujalo to, že byl opatřen sebechvalnou legendou a pak zejména tím, co je možno všechno k upečení jednoho bochníčku použít.
Dovolím se přepsat to, co je uvedeno a přiloženém skenu.
Složení: mouka žitná, mouka pšeničná, pitná voda, chlebová drť (mouka pšeničná, mouka žitná, pitná voda, kvasový základ, jedlá sůl s jódem, droždí, kmín, látka zlepšující mouku: kyselina askorbová, enzymy, kyseliny: kyselina citrónová a mléčná, emulgátory, mono- a diglyceridy mastných kyselin, estery mono- a diglyceridů mastných kyselin s kyselinou mono- a diacetylvinnou, sojový lecitin, pšeničná mouka celozrnná, kukuřičná mouka, sojová mouka, pšeničný lepek, stabilizátor: guma guar, bramborová kaše, pšeničná sladová mouka, syrovátka zahuštěná (mléko), regulátory kyselosti: octan sodný, síran vápenatý), droždí, žitný kvas (žitná mouka, kvasový základ), jedlá sůl s jódem, zlepšující přípravek (pšeničný lepek, pšeničná mouka, kukuřičná mouka, zahušťovadlo: guma guar, bramborová kaše, pšeničná sladová mouka, látka zlepšující mouku: kyselina askorbová, enzymy), kmín. A taky výrobek může obsahovat stopy elergenů - vejce, sezam a taky ten seznam.
To je dost úctyhodná sbírka věcí, které v pekárně smíchali dohromady, aby vyhotovili chléb, který chutná celé rodině. Takový opravdu řemeslný. Mohl by se klidně jmenovat Chléb Pejska a Kočičky.
Komentáře
martin
6. Říjen 2018 - 7:23
Trvalý odkaz
Kváskový nebo obyčejný chleba?
Jen smutný přípodotek k napsanému. V poslední době je děsně in "kváskový chléb" a všichni ezo-alter-zdravo-něcolepšího a jiní vykukové se jím zaklínají. Jsem moc rád, že jsem se naučil péct vlastní chleba, úplně vobyčejnej mouka + voda + sůl + kmín + kvásek. Vtip je v tom, že ten obyčejný chleba je z kvásku. Nebo ještě jinak, základem našeho obyčejnýho chleba je kvásek. Tečka.
Těším se, až se začne prodávat vodová voda, mlíkový mlíko, možná by šel na odbyt vzdušný vzduch!
dominik talla
11. Říjen 2018 - 16:55
Trvalý odkaz
novinka - pokračování
Doporučuji se hlavně soustředit v tomto ohledu na naše ústřední josefovské téma - tedy výrobu zcela železitého železa, případně (coby vedlejšího produktu našeho snažení) čisté mědi s obsahem minimálně 95% mědi jakožto hlavní ingredience. Samozřejmě k tomu všemu je potřeba dostatečně nauhličené dřevěné uhlí biologického původu. Je-li toto příliš křehké a lámavé, doporučuji promořit jej gumou guar, jako to dělají řemeslníci stran chleba v příspěvku výše...