Pro pec je třeba vytvořit základnu. Základna samotná hraje významnou roli při akumulaci tepla, proto je dobré, aby v základu pece byly co největší kameny. Základna je dokončena plošinou, kterou jsem v tomto roce vytvořil z nových cihel. Cihly jsem vyskládal na pískové lůžko, které jsem srovnal do dokonalé roviny, cihly byly vyskládané beze spár. Po vyskládání jsem drobné nerovnosti zabrousil jinou cihlou. Tak vzniklo prakticky hladké dno pece. O vyplnění drobných spár se postará popel.
Komentáře
dominik talla
10. Listopad 2015 - 21:24
Trvalý odkaz
Vytvoření vlastního kvásku
Kromě možnosti získat kvásek od jiných lidí je zde možnost založit si vlastní. Tuto proceduru je čas od času nutno tak jako tak zopakovat kvůli jeho selhání vlivem špatného krmení, nebo i silných veder, jako byla ta v letošní léto.
Postup je snadný. Do sklenice o objemu 0,7 a více litrů rozmícháme asi 70g ŽITNÉ mouky s toliko vodou, aby vznikla směs konzistence poněkud tužší, než těsto na palačinky. Nádobu zakryjeme prodyšným materiálem, jako je papírový či tkaninový ubrousek, upevněným gumičkou, nikoliv však hermeticky víčkem - kvasinky v kváskové kultuře potřebují kyslík. Necháme stát při pokojové teplotě.
Druhý, nebo třetí den by měly ve směsi již být viditelné drobné bublinky a tato by měla vonět po čerstvém chlebu. Páchne-li po acetonu, hnilobně, nebo je pokryta plísní či vykazuje jiný neduh, vyhodit, nádobu dobře vymýt a začít znova.
Je-li vše v pořádku, lze provést první dokrmení kvásku přidáním dalších 70g žitné mouky a vody a pořádným promícháním, aby zanikly veškeré hrudky.
Odteď lze sledovat, kdy je třeba opět dokrmit, podle tvaru povrchu kváskové směsi: je-li vypouklá směrem nahoru, má kultura dostatek živin a vše je v pořádku. Je-li povrch již plochý, počíná kultura stagnovat. Pokud úroveň hladiny směsi opět klesne, nebo je propadlá dolů, bakteriím již docházejí živiny a je třeba směs dokrmit. Z hlediska časových intervalů toto odpovídá dokrmování cca. denně při skladování kvásku při pokojové teplotě, nebo jednou za 3-4 dny při jeho uložení do lednice (čím nižší teplota, tím pomaleji kultura tráví své živiny). Zhruba po prvních čtyřech dnech od založení, kdy za účelem jeho zesílení a dozrání je jednoznačně nutné mít kvásek při pokojové teplotě v 'rychlém režimu', jej lze již začít používat pro pečení chleba. Zdravý kvásek voní příjemně nakysle a chutná taktéž příjemně a kysele, s typem kyselosti laděným lehce do citrónu.
Že čím je kvásek starší, tím více je aromatický, platí jen do určité míry. Pro rozvinutí 'poctivé' chuti výsledného chleba je mnohem důležitější spoléhat na vykynutí těsta ryze kváskem, vzdor extrémně dlouhé době kynutí; urychlování tohoto procesu přídavkem klasického droždí má za následek mnohem slabší chlebovou chuť ve výsledném produktu.
Pro dlouhodobé skladování (měsíc a více) lze kvásek po dokrmení a jeho ponechání 'rozjet se' po dobu cca. 2 hodin, zmrazit. Po rozmražení je ovšem třeba počítat s tím, že vzdor nutnému dokrmení se aktivuje až 3-4 dny. Pokud se tak nestane, založit kvásek nový.