Archeometalurie byla sice jen drobnou součástí jeho profesního života, nikoli však nepodstatnou. Díky dlouholeté spolupráci s Věrou Souchopovou i tatínkem (Jiřím Mertou) a tomu, že byl pravidelným aktivním účastníkem seminářů Archeologia technica, jsem se s ním měl mnohokráte možnost setkat i já. Naposledy přednášel v Technickém muzeu v Brně v dubnu 2012 na 31. semináři Archeologia technica (Fyzikálně chemická podobnost při těžbě a hutnickém zpracování polymetalických a železných rud Karel Stránský, Lubomír Stránský, František Kavička, Simona Hutařová, Drahomíra Janová, Bohuslav Sekanina, Věra Souchopová, Jiří Merta - mezi spoluautory vždy pečlivě uvedl všechny spolupracovníky).
Pan profesor Stránský vedl diplomku Martina Baráka (Experimentální výroba železa v peci z doby Velké Moravy, VUT Brno, Ústav materiálového unžinýrství, 1995), díky níž jsme se s Martinem poznali a vše to tavení a scházení vedlo postupně tam, kde je teď.
Měl jsem velký problém s tím, že mi nabídl tykání a když jsme spolu mluvili, měl jsem snahu se tomu nejrůznějšími gramatickými kličkami vyhnout.
Komentáře
martin
6. Leden 2018 - 18:19
Trvalý odkaz
Tavba VUT
Na poslední fotografii poznávám spolužáky z ročníku! Tedy jsem opravil datum - jedná se bezpečně o rok 1994 a přesněji pozdní jaro a konec semestru. Akce začala tím, že jsme se vypravili asi ve třech lidech navštívit pana profesora na jeho tehdejším působišti ve Vojenském technickém ústavy ochrany na Rybkové v Brně. Tavba se vydařila spíše společensky a jen nezměrné úsilí Ing. Ptáčkové na metalografii VUT se podařilo identifikovat zrníčko vyredukovaného železa patrné při 300x zvětšení. Tavbu navštívili také Jiří Merta a Věra Souchopová z Technického muzea a tento kontakt potom umožnil moji diplomku a další spolupráci.