Má práce a (ne)úspěchy v zemi svobody, rovnosti a bratrství
Moje činnost započala ihned po prvním víkendu, kdy jsem dorazil. Spolu s Francoizem jsme měli za úkol během týdne skácet šedesát masivních cypřišů za střelnicí ve městě Neuves-Maisons. Francois risknul moji placenou účast na dané akci i skrze riziko, že se mi něco stane a on by z toho měl opletačky (do oficielního vyřízení mé tzv. mikroživnosti byl nakonec potřeba další měsíc). Každé ráno jsem jel na kole, zapůjčeném od Alaina, 12 kilometrů z Nancy od kováře Thierryho do Neuves-Maisons přes náhorní plošinu Haye a poté večer zase zpět. Po třech dnech to bylo již dosti cítit, avšak poté, co mi Francois vštípil, že na motorovou pilu se při řezání nemusí tlačit, je-li dost ostrá, ušetřil jsem během dne dosti sil na to, aby se daný režim dal provozovat. Kromě toho se ale málem splnila noční můra Francoize, že budu zraněn, když mě přetáhl a povalil kleštěmi bagru uchopeným kmenem, jenž mi následně málem rozdrtil nohu.
Další naše společná činnost se měla týkat znovuotevření jedné ze vstupních štol do železného dolu Val de Fer, kteréžto prostory posléze měly sloužit jako převlékárny pro herce letního divadla pod širým nebem, jehož demontovatelná tribuna se nacházela ihned před štolou. Bohužel byl začátek těchto prací a s tím i mého dalšího výdělku silně odvislý od výběrového řízení, jehož doba trvání se nakonec protáhla o několik dalších měsíců. Nedobrovolně získaný volný čas se však dal využít na plnění činností směřujících k organizování druhého sympózia tavení železa. Prvním bodem, i s příhlédnutím k mé možné absenci během dalších let, bylo zkonstruování a výpal velkého milíře pro zajištění dostatku dřevěného uhlí. Postupně zařídili Francois a Alain navezení 30 metrů tvrdého dřeva s převahou akátu a habru. Již při jeho skládání mě mrzelo, že zatímco zde budou posléze tuny kvalitního uhlí z nejhustších dřev, v Josefově, kde bych, nebýt zrovna ve Francii, rovněž byl udělal jarní milíř, je ho poskrovnu.
Vzhledem k tomu, že dřevo bylo celkem rovné a již naštípané, šla stavba rychle. Nebylo-li již přítomno dřevo k vyskládání, pokračoval jsem na stavbě tří zadlabaných kusových pecí s tenkou hrudí z 11. století, z nichž dvě byly normální velikosti a jedna předimenzovaná. K jejich rychlé stavbě přispívalo typické zimní a jarní lotrinské počasí – převážně vítr, zima a déšť – jež udržovalo místní jíl ve vhodné plastické konzistenci pro rychlé modelování hrudí pecí. Zakrytí zařízení igelitovými plachtami pak přispělo jejich ochraně před rozmoknutím až do srpna, kdy se rozmočila a musela být obnovena pouze jedna pec.
Utekl březen, k jehož konci mi konečně po více než měsíci zdejší úřední šiml imatrikuloval moji živnost, avšak práce ze strany Francoize stále nepřicházela (stále vleklé výběrové řízení). Každou středu jsem spolu s dobrovolníky, představovanými původními zaměstnanci dolu a místní ocelárny, pracoval v areálu dolu Val de Fer, uvnitř dolu na zabezpečování štol pro přístup veřejnosti. Zpestření mezi dny, kdy na milíř nebylo další dřevo a v dole se nic nedělo, představoval týdenní kovářský kurz pod vedením Thierryho, uskutečněný však především pro vnuka starosty Neuves-Maisons. Tam jsem se naučil alespoň základům tohoto řemesla, maje výhodu, že kladivem biji do kamení při sběru nerostů již léta, a tak jsem alespoň na daný nástroj nějak zvyklý.
Během dubna a května bylo třeba již započít s pracemi na dalším vybavení pro tavby železa. Hlavní plánovanou součástí byly čtyři velké měchy o objemu 160 l, analogické těm, jenž jsou užívány v Josefově, pro pohon alespoň tří pecí, případně čtvrté, již by eventuelně vybudovala jiná skupina. Zatímco hotový měch vypadá jako práce na jeden den, jeho útroby, především žebra, se skládají z desítek dřevěných a kovových součástí a šroubů či nýtů. Potřebné dřevo, získané již tradičně opatrným rozebráním starých palet, nepotěšilo příliš Thierryho, jehož relativně malou dílnu jsem s ním zaplavil. Tím méně, že při opatrném upínání oněch nuzných dřevěných kousíčků smrku se údajně mou vinou poškodil jeho stokilový prý nepoškoditelný kovářský svěrák, který původně našel vyhozený na blízkém kopci. Ruční pilkou na železo (aby se ze suchého smrkového dřeva neodštěpovaly třísky) nařezané díly pak Alain převezl do opuštěného areálu státní výzkumné organizace INRS, kde v místní dosti prostorné dílně výroba mou rukou pokračovala.
Paralelně probíhala v daných prostorách i výuka mladých Francouzů a Francouzek v oboru práce s kovem, kdy tito mladí restaurovali dva důlní vozíky, jež jsem spolu s týmem dobrovolníků vedených Francoizem během jednoho dubnového víkendu vytáhl z útrob dolu. Z řad těchto mladých se nakonec k přípravám sympózia železa přidal (vzdor trochu problematické povaze) hodný Benjamin Deshaires, zvaný Gribouille, jehož jméno ještě mnohokrát zazní. Samotná expedice do novodobých chodeb pro dané vagónky, v nichž těžba ustala v roce 1969, byla něco úžasného! V nepoměrně větších profilech chodeb člověk opravdu vidí mohutnost a uložení vodorovných vrstev rudy (dva těžené horizonty o mocnosti 2,5 metrů každý), kdy stropy všech štol jsou jak uťaté pravítkem, kterak začíná nadložní vrstva jílovce. ‚Akorát to vymalovat, a byl by z toho obývak!‘ podotkl Francois. Expedice autem s přívěsem a nakladačem, táhnoucím na přívěsu malý bagřík, byla opravdu fascinující zážitek! Po několika hodinách rvaní dotyčných vozíků skrz bláto, v němž Francois málem utopil svůj bagřík, jsme dostali oba vagónky na přívěsy a zmoženi opustili důl. Když si při práci v denním světle a teple na oněch vagóncích někteří žáci stěžovali, že jsou unaveni, s Francoizem jsme se na sebe jen šklebili...
Můj odjezd do květnového Josefova na skoro tři týdny přerušil další přípravy. Ani po mém návratu i s plachtou na měchy, zakoupenou v Babicích nad Svitavou, nemohly dané práce pokračovat – blížilo se zapálení velkého jarního milíře. Na spodní plášť bylo nutno shrabat listí z velké plochy okolního lesa, což způsobilo, že na dokončení milíře byly potřeba ještě čtyři dny. Dne 14.6.2016 byl milíř, předčící svou velikostí všechny předchozí, jež jsem kdy zhotovil, připraven k zapálení. Vnější hrazení, normálně sloužící pouze pro oporu zeminy, jsem zhotovil z masivních polen a podepřel zatlučenými kolíky, získaje tak dva stabilní nad sebou ležící vodorovné ochozy, zpřístupňující celý rozsáhlý povrch takto velkého milíře i bez nutnosti neustále přesouvat žebřík. U jeho zapálení však chyběl ten, jenž měl přijmout tuto poctu – Francois. Ten začal poté, co ještě stihl nabagrovat a navézt hlínu k milíři, naneštěstí po několika letech vážně podléhat své dlouhodobé nemoci. V poněkud tímto zasmušilé atmosféře provedla zapálení jeho družka Martine spolu se starostou Neuves-Maisons, jeho bratrem Francisem a bývalým šéfem oddělení zdejších vysokých pecí M. Chevrierem.
Samozřejmě muselo celý týden, kdy jsem byl nucen spát ve stanu ihned u milíře, mohutně pršet a pršet, vytvářeje všude hluboké kaluže a bahno. Jako kdyby neustálé topení se v bahně nebylo dost, mi chyba při doplňování krále, vedoucí ke vzniku mohutné dutiny v centru milíře, zajistila velmi neklidné noci. Každou hodinu a půl vznikal nový propad, vyžadující opravu, podél linie, která se od vrcholu milíře začala šířit v podobě korytovité prosedliny směrem k patě. Poté, co tam dospěla, již byl zbylý obsah milíře po pěti dnech hoření zuhlen natolik, že se začaly pro změnu projevovat ke konci pálení typické propady kolem paty. Byl-li by byl Francois nyní zdravý a bylo tak nutno již paralelně s výpalem milíře pracovat na obnově štoly, nevím, jak bych v daném stavu byl uspěl (teď, když k smrti onemocněl, jeho podnik konečně vyhrál ono měsíce trvající výběrové řízení).
Po zuhlení celého obsahu milíře se začal rýsovat další problém – vzdor mohutnému skrápění a promáčení pláště jak dešti, tak i přivedenou vodou z vodovodu, vnitřek nechladl. Respektive vždy po zkropení zchladl, aby se posléze opět dohřál a propady s hořením uhlí u paty začaly nanovo. Ani po pěti dnech se situace nelepšila, a tak musel být milíř rozebrán za horka. Samozřejmě během oněch tří dnů, kdy by zima a déšť byly pomohly vydržet žár, sálající z masy uhlí, musela panovat čtyřicetistupňová vedra, aby ten večerní úžeh stál vždy za to. Nakonec jsem ošem v ‚uhlířské maturitě‘ s očekávanými získanými 5.5 tunami dřevěného uhlí obstál, i když na výbornou to zdaleka nebylo.
Následoval zhruba týden rekonvalescence, přespávaje v domě rodiny Witmannových v blízké obci Chavigny, jejichž syn Aurélien spolu s kamarádem Tomem a psem Twisterem mě často přicházel k hořícímu milíři k večeru navštívit a společně se mnou jíst pizzu. Tento původně rizikový káceč stromů je však jeden ze smutných případů podlehnutí alkoholu a drogám, jimiž se Lotrinsko, spolu s hlavním drogovým hnízdem Nancy, docela hemží. A přitom tak hodný kluk, který by se rozdal! Každopádně mi smutnou realitu drog ve zdejší části Francie a postup návyku popsal velmi barvitě. Rovněž opatrně přiznal, že jim spolu s Tomem o tři týdny dříve blesklo hlavou, co takhle podpálit ten divný kužel ještě pláštěm nepokrytého naskládaného dřeva v areálu dolu, považuje to za připravený táborák na zdejší svátek Svatého Jana...