Začněme milířem - nezbytným zařízením pro výrobu paliva pro veškerá hutnická zařízení a kovárnu. Jako i u jiných pyrotechnologických zařízení již člověk při jejich znalosti tuší, kde je vyšší a kde nižší teplota. Přesto může termokamera doplnit detaily k této hrubé představě...
V prvním níže vyobrazeném snímku je vidět celkový záběr milíře, v němž probíhá zuhlování dřeva směrem od jeho středové osy k okraji. Řídí-li uhlíř milíř správně a nefouká-li mu u toho moc vítr, má zóna hoření směrem z vrchu dospodu tvar na špici obráceného kužele. Viditelná vodorovná linie ostrého předělu teplot, představující průsečík plášťě daného obráceného kužele, obsahujícího již hotové uhlí, s povrchem milíře, odpovídá teplotního skoku na povrchu milíře, kterak tento nasává studený vzduch skrz svoji patu, zatímco teplo s exhalacemi uniká ze zóny hoření skrze dymníky a plášť v jeho svrchní části.
Druhý obrázek ilustruje detailněji dymníky, viditelné v podobě oddělených horkých teček, vodorovně ležících podél hlavního horizontálního teplotního předělu v nižší polovině snímku. Přestože tyto produkují plynné exhalace o nejvyšší teplotě, hodně tepelného toku je stále přítomno i na výše ležících částech pláště vlivem komínového efektu. Tento komínový efekt ve fázi chladnutí milíře výrazně ztěžuje ochlazování celého obsahu (uhlí), kterak je skrze mezery u paty milíře mezi stále v původní skladebnosti srovnanými zuhlenými poleny nasáván do nitra zařízení další vzduch, způsobující propady a hoření uhlí pod pláštěm podél celého obvodu paty. Zatímco dole uhlí hoří vzdor absenci jakéhokoliv průduchu, vzniknuvší teplo uniká vrchní částí milíře pryč. Jediné, co účinně utlumí toto škodlivé komínové proudění skrze již hotové uhlí, je shrnutí pláště na stranu, následné rozhrnutí uhlí z vrcholu milíře a jeho přehrnutí přes uhlí na patě a opětovné zaházení celého obsahu předtím odhrnutou zeminou. Nejenže se tak výrazně sníží výška celého zařízení a tedy i síla komínového efektu, ale jakékoliv sání nového vzduchu patou je nyní znemožněno silnou vrstvou chaotické směsi rozházených kusů uhlí a hlíny. Toto rozhrnutí obsahu milíře ke konci jeho existence, viditelné téměř ve všech historických záběrech postupu vypalování dřevěného uhlí, fungovalo v rámci chlazení spolehlivě při mém prvním milíři, v L'ubietove na Slovensku, letos v létě ve Francii, a věřím, že bude fungovat i napřesrok.
Mimochodem - chlazení pouhým mohutným zkrápěním povrchu vypáleného milíře i třebas kubíky vody (Francie - jarní milíř) k ochlazení nevede - respektive nitro se důsledkem pokračujícího tahu a opětovného hoření uhlí na patě ve velmi krátké době zase dohřeje...
Za povšimnutí si na druhém snímku stojí rovněž podchlazení pravé vrchní poloviny milíře - z té strany právě foukal vítr. V globále se i ve vrchní části milíře teplota pohybuje okolo 150°C, což se při nutném občasném poskakování uhlíře po vrcholu milíře s náležitou obuví ale dá již krátkodobě snést... Podrobný detail vrcholové partie milíře z návětrné strany je viditelný na třetím obrázku.