Olomučanská keramika

Krajina střední části Moravského krasu není spjata pouze se železářskou výrobou, ale nese stopy i mnoha dalších lidských činností. Od 13. října je možné shlédnout v Muzeu Blanenska (v blanenském zámku) výstavu přibližující historii a produkci olomučanské keramičky bratří Schützů.

Olomučanská keramika - výstava Muzea Blanenska

Anonce na webu Muzea Blanenska praví:

Olomučanská keramika se začala vyrábět ve druhé polovině 19. století. Firmu založili v roce 1859 bratři Schützové, Arnold a Ludvík. Výrobky byly v průběhu let velmi rozmanité, od jednoduchých krémových talířů s rytinami či selské kameniny až po výtvarně náročně řešené barevné výrobky s rozmanitými secesními, romantickými i ručně malovanými motivy, které preferovali městští zákazníci a výrobky se vyvážely do celého Rakouska–Uherska. V roce 1890 se cesty bratrů rozešly Arnold zůstal na Moravě a Ludvík začal keramiku vyrábět v Libojí (Cilli v dnešním Slovinsku), kde výroba funguje dodnes. Jemná dekorativní a užitková keramika se v Olomučanech v roce 1909 přestala vyrábět a továrna se zabývala výrobou převážně šamotového zboží, obkladaček a kamen.

Prostřednictvím vystavených předmětů ze sbírek Muzea Blanenska i zapůjčených od soukromých sběratelů se výstava snaží zmapovat a poukázat na různorodou výrobu olomučanské továrny. Na výstavních panelech zpracovaných RNDr. Pavlínou Lesovou, kurátorkou Muzea Blanenska, pak najdete množství zajímavých informací o výrobě, továrně i výrobcích. Na výstavě spolupracovala také PhDr. Alena Kalinová z Moravského zemského muzea v Brně (ta se svou sestrou kopala na mnoha výzkumech raně středověkých hutnických dílem u Olomučan vedených Věrou Souchopovou - pozn. O.M.). Graficky výstavu zpracovala Mgr. Daniela Pietraszová.

Olomučanská keramika - výstava Muzea Blanenska

Výstava trvá od 13. 10. 2016 do 13. 1. 2017.

Přijďte se podívat. Ty tvary, ty barvy!
Někdo by klidně i mohl říct, že to je ukrutný kýč.
Ale i kdyby, tak nám to nevadí, neb je součástí zajímavé a mnohovrstevnaté krajiny našeho nevelkého Krasu.
A navíc, je to stejná hlína, jako ta z železářských pecí, dyzen a štítků raného středověku.

Olomučanská keramika - talíř s motivem Nového hradu z výstavy Muzea Blanenska