RUM

Rum má dnes (v úterý 16. srpna) svůj svátek, tedy resp. mezinárodní den (asi).

Dnes (16. srpna - aby někteří neslavili opakovaně) je mezinárodní den rumu. Nebo to alespoň tvrdí noviny a rádio. V Americe je národní den rumu a asi se bylo rozhodnuto, že by oblíbený nápoj měl být oslavován po celém světě. Nevím, jestli to platí i pro domácí bramborový a nevím, jestli jej slaví i černoši, jejichž předci za něj byli vyměněni - černoši z Afriky do Karibiku na plantáže - z Karibiku do severní Ameriky melasa - v Americe z melasy rum a ten v Africe za otroky. Avšak my nejsme černoši a tak si takovýto svátek důstojným způsobem připomenem.
My z Františky pijem např. Lamb´s Navy Rum. Vyskytuje se 1 l lahvích nepříliš vysoké ceny (asi je to takový anglický tuzemák) a je na něm White Ensign. A za vlnobití se nekutálí, což se v Krasu velmi hodí!
Recepis na směs rumů vznikl v roce 1849. To byla nově a naposledy přestavěna Františka.

Předevčírem měl narozeniny ten vpravo - nazdraví a ten vlevo by slavil narozeniny v době, kdy budeme v září v Josefově tavit. Kdo se nebudete moci dostavit, ať si vzpomene separátně.
Dneska tedy připíjím tomu vpravo a v neděli tomu druhému - viz níže.

Plechový hrníček na rum Pusser´s (který do roku 1970 dostávali námořníci Royal Navy - ten rum) je potištěn přípitky pro jednotlivé dny v týdnu.
pondělí - Our ships at sea
úterý - Our men
středa - Ourselves (as no one is likely to concern themselves with our welfare)
čvrtek - A bloody war and quick promotion
pátek - A willing soul and sea room
sobota - Sweethearts and wives, may they never meet
neděle - Absent friends and those at sea