J-11-08
5.11.2011 Pec č.3
9:00 zazděno
9:24 zapálení
10:14 pec je zaplněna
11:38 počátek rovnoměrného přisazování
12:55 odpich, dále 13:18, 14:16, 15:10, 16:05
13:20 čištění ucpané dyzny, znovu 16:17
16:17 dohořívání
16:00 vylomení pece
Tavba vedená jako ověření tavitelnosti rudy z nálezu z probíhajícího výzkumu „Pasohlávky“. Tavbu provádí pod mým vedením Bc. Vít Beran, asituje Bc.Pavel Nikolajev. Tavbu přebrali po nastartování měřeného předehřevu.
Pec byla před tavbou opravena (3.11.2011), oprava sestávala v dozdění horní části kychty a předsoušena volným ohněm (3.-4.11.2011)
Ruda z lokality Pasohlávky byla kolegy vypražena na volném ohni 3.11.2011. Rozpraskaná ruda byla následujícího dne nadrcena na rozměry 1-5mm. Ojedinělé byly větší frakce. Komerční dřevěné uhlí bylo nadrceno na rozměr 10-20mm. Uhlí v této zrnitosti bylo použito při rovnoměrném přisazování rudy a uhlí.
V den tavby byla pec zazděna, založena dyzna (9:00). Ústí dyzny je 100mm v peci a 200mm nade dnem nístěje. Dyzna je skloněna směrem dolů pod úhlem cca 5°.
Zapálení pod zapnutým dmýcháním větru se opozdilo kvůli nutnosti opravy el. vedení. Zapáleno do prázdné pece vhozením lopatky žhavých uhlíků v 9:24.
Poté byla pec pomalu roztápěna přidáváním jednotlivých větších kusů dřevěného uhlí (2/3 přisazovaných kusů byla vlhká z paběrkování na milířišti). Prvních ½ hodiny byla udržována pouze pokrytá plocha nístěje jednou vrstvou kusů uhlí. Dále byla postupně zaplněna pec, až do 10:14. Následoval předehřev, během kterého bylo spáleno 10 kg komerčního dřevěného uhlí.
V 11:38 byla zahájena vsázka rudy. Vsázky byly vedeny v hmotnostním poměru 1/1 dřevěné uhlí / kovonosná vsázka. Vzhledem k odlišné hustotě komerčního uhlí byla vážena veškerá vsázka. (Obvykle dřevěné uhlí druhujeme odhadem – sázecí lopatka má právě velikost pro 0.5 kd lehkého dřevěného uhlí, které máme z milíře.) První dvě vsázky po 0.5kg pražené rudy byly střídány 0.5 kg drcených strusek ze starších taveb. S ohledem na cíl tavby byly vybírány takové, které neobsahují větší kousky železa, aby nebyla tavba kontaminována a byly použity v objemu menším než obvykle.
V průběhu tavby byl proveden celkem 5x pokus o odpich. Při dvou došlo k odpichu strusky, v dalších případech lze hovořit spíše o inspekci odpichového otvoru. Struska byla ve všech případech znatelně větší viskozity než při použití komerčního hematitu a vzorků rud z moravského krasu (Mokrá). V lepším případě byla struska hustá, v horších případech až těstovitá. Struska rovněž působila svojí viskozitou potíže na dyzně, kterou ucpávala. Dyzna byla 2x ucpaná, v obou případech se zdařilo ji vyčistit čerstvým prutem.
Poslední vsázka rudy byla provedena v 16:05 s ohledem nutnosti ukončení tavby se soumrakem.
Vsazeno bylo celkem 15kg pražené rudy „Pasohlávky“ a 1kg strusek „Old“. Celkem bylo spotřebováno 20kg dřevěného uhlí na roztopení a předehřev, 15kg na rovnoměrné přisazování a 2kg na dohořívání. Celková spotřeba uhlí tak činí celkem 37kg.
Po vsázce dalšího 1 kg dřevěného uhlí byla ponechána pec k vyhoření cca 200mm pod úroveň kychty. Poté proběhla poslední inspekce odpichového otvoru s odpichem malého množství strusky a pec byla vylomena.
V nístěji pece byla nalezena necelistvá houba, kterou jsme po částech přenesli na špalek, kde jsme se pokusili ji palicí kovat. Materiál se dále rozpadal.
Štítek pece s dyznou byl zachovalý, neoleptaný. Na středu štítku a kolem dyzny je značný nálep materiálu (struska a možné kousky železa). Rozpadlé kusy houby, vzorky odpíchnuté strusky a dyznový štítek s dyznou byly uschovány k dalšímu zpracování.