Pro sérii taveb připravenou na jarní workshop byl vytyčen cíl stabilizovat výsledky předchozích dvou ročníků a dosáhnout opakované úspěšnosti tavby v podobě kovatelného výsledku a výtěžnosti nad 15% z hmotnosti kovonosné vsázky.
Bylo rozhodnuto, že jediným typem pece použitým pro experiment bude vestavěná pec s tenkou hrudí podle nálezu v polesí Olomučany, lesní oddíl 98/1 datované do 2. pol. 9. St.
Na místě, kde se tavby odehrávají, byla nově vybudována nepravidelná plošina pro obsluhu plánované baterie 4 pecí s tenkou hrudí. Realizovány byly pouze pece 1,2 a 3. Pec 4 nakonec nebyla dokončena a na jejím plánovaném místě zůstalo torzo pece z předchozí sezóny.
V místech pecí 1 a 2 stály v předchozí sezóně pece – šachtová P I. a vestavěná P II. Jejich základy byly využity pro modelování tělesa pece. Pec 3 byla stavěna do zákopu a podařilo se tak nejlépe napodobit předpokládanou technologii stavby vestavěné pece s tenkou hrudí.
Celý workshop jsme se potýkali s nepřízní počasí, které zejména komplikovalo stavbu a vysoušení pecí. Příliš vlhký materiál byl pro zpracování měkký a deformoval se nadměrně vlastní hmotností. Vzhledem k trvalé vlhkosti vzduchu bylo možné vysoušet pece pouze uměle plamenem.
Tavby jsou vedeny dle schématu 3 fází: předehřev – tavba – dohořívání.
Stavba pecí
Dyznové panely a dyzny byly připraveny předem a přivezeny již ve vysušeném stavu. Dyznové panely byly shodné velikosti šířka 260mm výška 280mm. Síla panelu byla cca 50mm, spotřeba materiálu 5kg hlíny ve vlhkém stavu. Připraveno bylo 6 ks shodných rozměrů a tvaru.
Dyzny délka 180mm světlost na ústí 20mm, síla stěny dyzny v prostoru pece 12-15mm. Spotřeba materiálu na jednu dyznu cca 1kg hlíny ve vlhkém stavu.
Veškeré součásti pece byly vymodelovány z „Šamotové hlíny DL“ od Pávek Keramika, spol. s r.o. . www.pavekkeramika.cz a pomalu vysušeny ve větrané místnosti.
Stavba pecí je popsána v pořadí, v jakém byly pece stavěny.
Pec 3
Jako základ pro pec byl do podloží vykopán základ cca 800*800mm který byl vyplněn a udusán nakopanou jílovitou hlínou dovezenou předchozího roku. Do takto uměle připraveného lože byla vyhloubena prostora napodobující tvar pece bez hrudní partie. Zahloubení bylo vymazáno připravenou jílovou mazanicí s pískem a výmaz v hrudní partii plynule přecházel v uměle modelovanou hruď pece. Hruď se takto velmi snadno uzavírá, pokud se postupuje metodou, kterou jsem označil jako límcovou – tedy tak že se přilepováním další hmoty na obě strany zužuje štěrbina mezi oběma stranami pece až se spojí v celé výšce. Při tomto postupu modelování pece se hmotnost klenby dobře rozkládá do základů pece z rostlého jílu a nedochází k deformaci vlastní tíhou. Po zaklenutí a doplnění hrudi byla vymodelována krátká šachtička, kterou pec končí.
Pec 2
Pec byla nově modelována do propálených vnějších vrstev výmazů pece P II. Jako materiál byla využita strojově připravená keramická hlína s ostřivem označená jako „Šamotová hlína DL“. Na stavbu bylo spotřebováno cca 80kg hlíny v mokrém stavu. Přitom v prostoru nístěje a dolní části pracovního prostoru bylo nejméně materiálu – jen cca 20mm, směrem k šachtě a k portálu pracovního otvoru materiálu přibývalo. Stavba z takto kvalitně připravené hlíny probíhala rychle a pec byla během cca 3 hodin celá vymodelovaná.
Pec 1
Technologie stavby napodobovala částečně pec č. 3 Vzhledem k nedostatku materiálu na zásyp nebylo možné vytvořit dokonalý zářez do umělého terénu a proto byla pec dále modelována z jílové mazanice s pískem.
Všechny pece byly stavěny s cílem dosažení shodných rozměrů. Pracovní otvory byly upravovány a začištěny podle předem připraveného dyznového panelu.
Časový postup prací
16.5. Byla započata stavba baterie pecí. Byly vybrány destrukce pecí P I. a P II. a v prostoru mezi P II. a zbytky želechovické pece vyl vytvořen bunkr pro zásyp základů pro třetí pec. Prostor mezi pecemi byl vykopán a vybrán, tak vznikla obslužná plošina pro baterii a současně se tím vytvořila jasná souvislost mezi pecemi pro návštěvníky expozice. Želechovická pec byla z části vybrána až po šachtičku s původním cílem využít její destrukci jako základ pro pec 4, která však nakonec nebyla realizována.
17.5. v našlapaném zásypu, který dosahoval mocnosti 700 mm byl vyřezán profil pece 3 a v odpoledních hodinách byla vytvarována hruď.
18.5. Počátek předsoušení pece 3. Stavba pece 3 do fáze zaklenutí portálu pracovního prostoru. Měkký materiál se deformoval vlastní hmotností a pokračovat nebylo možné.
Odpoledne po nákupu strojově zpracované šamotové hlíny DL pokračuje stavba pece 2. Pro sjednocení barevnosti pecí byla pec 2 vně omazána místní načervenalou jílovou mazanicí. Večer pokračovalo vysoušení pecí mírným ohněm.
19.5. Dokončeny pece 1 a 3 s využitím zbytku 20kg DL hlíny. Pec 1 – doplněno cca 200mm šachty. Pec 3 – doplněno cca 100 mm šachty. Pece jsou označeny arabskými číslicemi 1, 2 a 3 pro identifikaci ve fotodokumentaci.
Od 10:00 se ve všech pecích topí se vzrůstající intenzitou. První vysychá pec 2.
20.5. Tavba J-10-01
21.5. Tavba J-10-02, souběžně demonstrace použití měchu – pořízení videozáznamu pro NTM Praha (Ing. Zdeněk Rasl)
22.5. Tavba J-10-03, souběžně demonstrace použití měchu, tavba ukončena předčasně pro demonstraci vylomení pece veřejnosti.
23.5. Úklid
Příprava kovonosné vsázky.
Pro tuto sérii taveb byla nakoupena ruda ve slévárně Královopolské strojírny bez udání složení. Velmi pravděpodobně se jedná o identický materiál který byl popsán podle dodacího listu v předchozích dvou sezónách. Jedná se o kvalitní hematitovou rudu, přibližné množství cca 100kg.
Pro pražení byla připravena hranice z metrových stěpů bukového dřeva ve třech kolmých vrstvách na sebe. Po rozhoření byla přidána část rudy a po přiložení další vrstvy štěpů přiložen zbytek rudy. Po vyhoření hranice a vychladnutí byla ruda vybrána a drcena na hrubý písek.