Jak uvařit "steinbier"
Je to zajímavé, ale čeština, alespoň co vím, nemá pro německé slovo Steinbier vlastní výraz. Omluvte tedy všichni, kdo čtete následující řádky, že zůstanu u tohoto germanismu.
Naše parta, čili spolek Františka, experimentátoři při technickém muzeu v Brně, již zkusila mnohé. Tavíme železo, pálíme vápno etc. etc. Letos jsme však poprvé v rámci akce Slované na huti, konané na Staré huti u Adamova, zařadili i výrobu piva. A aby byl výsledek adekvátní, zvolili jsme způsob výroby metodou tzv. Stenbieru, tedy piva vařeného v dřevěné nádobě horkými kameny. V některém z budoucích čísel Davidova časopisu Střepy se pokusím osvětlit i historii tohoto nápoje, nyní se však budu věnovat spíše experimentu, který jsem provedl s Václavem Štursou, sládkem z rajhradské sladovny.
Několik málo slov na úvod si však neodpustím. Steinbier je druh piva vařený na statcích, většinou pro běžnou denní spotřebu. V Čechách a na Moravě o jeho vaření nemáme v historických epochách zmínky, musíme však počítat s tím, že v období, kdy je u nás uvažováno s domácí výrobou piva (v podstatě do raného středověku) byla tato metoda i u nás používána. Důkazy však chybí… Snad proto, že je dosud nikdo nehledal. V severských zemích, kde je příprava tohoto nápoje tradiční, stejně jako třeba v Pobaltí, se u starých statků nachází hromady přepáleného a žárem popraskaného kamení – pozůstatek výroby domácího piva. V širším regionu střední Evropy byl Steinbier doma zejména v Korutanech a v některých zemích dnešního Německa. Právě z Korutan se nám dochovalo z 19. století několik podrobných zpráv, ze kterých jsme při našem postupu vycházeli.