Na weekend 17. a 18. července jsme svolali spolkovou pracovní akci, jejímž účelem bylo vyklučit zbytek houští na svahu mezi velkou pecí a Svantovítem, tvořeného z převážné většiny potomky dvojice pokácených osyk. Ze získaného proutí měl být zhotoven další plot, přesně dle vyobrazení Petra Kose (u vápenné, dehtové a pekařské pece), které má posloužit k informování návštěvníků, cože to vlastně vidí a nahradí na kovárně umístěné fotografie s popiskem.
Za pomoci Petra Kose, Šimona Straky, Lenky Sedláčkové, Josefa Hausnera a členů skupiny DAGA: Bernarda, Janka a Matěje pod vedením náčelníka Jiřiny, sousedky Petry Dohnalové a jejich potomků, se podařilo houštinu odstranit, přeměnit ji za vzniku charakteristického nahořklého pachu doprovázejícího schnutí topolového listí na patřičný počet kolíků/kůlů, hromadu prutů a podstatně větší hromady větví a listí a následně s nemalým nadšením v dalších 22 metrů plotu. Trochu nadšení mohli pletači směnit za trpělivost, ale i tak je to docela pěkné. Vápeníkům to bude stačit. Uvidíme, jak se osykové pruty, při pletení poměrně křehké, osvědčí.
Příště je možno vyzkoušet něco jiného - viz text a zejména fota v Zápisníčku Archaie Brno o skanzenu v rakouském Stübing, resp. zdejších plotech: https://www.archaiabrno.org/home/?acc=zapisnicek&blog_id=805
Nicméně houština o ploše cca 300 metrů čtverečních umožnila zhotovit 36 metrů čtverečních pletené proutěné plochy (započítána je nová část štítu kovárny tvořená tenším proutím) a zůstalo ještě poměrně velké množství nepoužitého připraveného materiálu a nemalé množství neočištěného - např. ještě na 10 metrů čtverečních. Z časových důvodů jsme bohužel nebyli schopni vyplést i druhou polovici štítu kovárny.
Zhruba odhadnuto by tedy bylo možné ze zmíněné 2-3 roky staré houštiny vyplést 50 metrů čtverečních plochy (stěn, plotu - nejlépe kombinace obojího, aby bylo využito téměř vše). Výhodou bylo stříhání vedlejších větví, které i když bylo provedeno jen na části výhonů, umožnilo získat velký počet zcela rovných prutů.