Již večer v pátek 18.6.2021 se v Josefově sešli notoricky profláklí jedinci, kromě nervózního geologa a autora tohoto příspěvku a jeho přítelkyně A. Molerové i Rezavý Martin (M. Hrubý) a až z Ostravy doputoval Bob (Bohumil Horák). Vzhledem k tomu, že hrudi obou pecí, zhotovené v rámci květnového konání nikdo nezničil, a rovněž dopředu připraveného uhlí i rudy, bylo možno strávit příjemný a bezstarostný společný večer u ohně se špekáčky a rovněž něčím kapalným k zapití osobních splínů a smutků.
V sobotu již ovšem bylo nutno začít provádět i něco užitečného, a to tentokrát v koordinaci s kameramany České televize. Celkově měly dorazit dva ‚štáby‘. Z prvního se v souladu s předběžnými informacemi vyklubal pouze jediný člověk jménem Tomáš, velmi sympatický a zvídavý mladý kameraman, jenž hodlal natočit celý postup tavby pro dokument s prozatím alespoň pracovním označením ‚Mistři starých řemesel‘. Jak se ukázalo, pracuje ‚na vlastní pěst‘, ačkoliv dojel autem s logem ČT. V odpoledních hodinách byl očekáván druhý, klasicky předimenzovaný interní štáb ČT, jenž filmuje scény pro dokument o technických památkách České republiky. Za tímto účelem hodlali podle režie zdokumentovat pouze výjmutí železné houby z pece a její zpracování, ostatní záběry se týkaly samotného areálu Staré huti a rozhovoru s O. Mertou o jeho fungování. Během sobotního dopoledne dorazil i člen sdružení historického šermu DAGA (tedy Slovanů) Janek, jenž hodlal svou účastí na tavbách vstřebat potřebné informace k provedení tavby vlastní, v rámci činění jejich skupiny.
Tomáš byl na místě zhruba v 9:00 a připravil si své základní vybavení (pouze stativ, fotoaparát se specielním stolcem/kolejnicemi a pochopitelně velmi kvalitní kameru). V koordinaci s jeho připraveností byl zapálen oheň v nístějích dvou pecí, pecí číslo 3 a 4. Ono totiž když se už taví, je dobré udělat alespoň jednu tavbu coby experiment. Tak bylo naplánováno zhutnění 12 kg místní olomučanské rudy coby tavby ‚na krásu‘, poskytnuv zaručeně vhodné záběry ať už kterémukoliv štábu, a tavba druhá s užitím pelosideritové rudy z Ostrožské Nové Vsi, tavené i v květnu kolegy ze Zlína, jenž ovšem rovněž poskytla kvalitní železnou houbu. Bohužel ale z dané tavby nebyly odebrány vzorky, a tak měla tavba současná s danou rudou tento problém napravit, a rovněž, dle předchozí pozitivní zkušenosti, poskytnout určitou relativně spolehlivou ‚záložní variantu‘, pokud by tavba s rudou olomučanskou z nějakého důvodu selhala.
Práce s Tomášem byla velmi příjemná, stejně jako s kterýmkoliv pro věc a pro svou práci zapáleným člověkem. Znaje z naší strany důvěrně úkony a jevy, jež je hodné během celého procesu zazdění, předehřevu pece i samotné tavby zdokumentovat, byli jsme schopni činnost Tomáše směrovat tak, aby se nakonec vynacházel s přehršlí těch pokud možno nejlepších záběrů z nejpříhodnějších úhlů a za vhodných světelných podmínek.
Stran procesu předehřevu obou pecí není nutno hlásit nic převratného, krom skutečnosti, že celkový průběh byl velmi zpříjemněn nejen přítomností mnohých členů spolku Františka či jiných úzce spolupracujících osob, ale i předcházející přípravou, jenž nás v tuto chvíli ušetřila jistých strastiplných či spíše otravných úkonů, jakými je například zhotovování kopyt (dřevěných forem) pro formování vnitřního profilu dyzen nebo navažování celkových rudních vsázek.
Um Tomáše, byť pracujícího pouze coby živnostník pro ČT, byl zjevný. Za pomoci oproti později dorazivšímu velkému štábu relativně ‚rudimentárních‘ filmovacích prostředků byl schopen zachycovat velmi poutavé scény. Ve svých záběrech kombinoval stran plánované zvukové stopy mluvené slovo během záběru konkrétních úkonů, kterými byly například výroba dyzen, zazdění pece nebo vyspárování mezery mezi štítkem a hrudí pomocí spraše s jinými vlastnostmi, s mluveným slovem v rámci konkrétního rozhovoru s tavícími.