Dne 23.5.2021 se v dopoledních hodinách začala shromažďovat ‚hrstka statečných‘. Zatímco se dopoledne neslo v duchu příjemného švitoření ve třech s Jitkou, správcovou pobočky Technického muzea na Staré Huti, kdykoliv to její časové možnosti a chuť dovolovaly, bylo odpoledne již zcela ve jménu příprav. Nejmenovaný, leč profláklý nervózní geolog a autor tohoto příspěvku spolu se svou nově nabytou přítelkyní z řad keramiček A. Molerovou se jali ponejprv vytrhat otravnou žlutou (vládou oblíbenou) bylinu v rámci celého areálu Huti, neb, jak se jeví v porovnání s předchozími roky, není v prostředí Moravského krasu zcela původní. Nejvíce jí bylo nad vápenkou kolegů Kose, Holuba a Straky, což vrhá celkem jasné světlo na to, že daná rostlina je na území Staré Huti zanášena zcela konkrétními druhy ptactva. Poté jsme se jali obnažovat velkou hromadu javorovým listím zamaskovaných nedopalků z loňského podzimního milíře, jež jsme poté vyházeli vedle podélného betonového bloku, na němž se obvykle konzumují poživatiny.
Pro tak malé množství dřeva, jaké jsme měli, se obvyklý typ milíře nehodí. Zato však již dvakrát odzkoušený milíř malgašský je ideální. Podobně jako Malgaši na Madagaskaru, kde je tento typ provozován, jsme si i my zjednodušili práci tak, jak to šlo. Dlouhé bloky z armovaného betonu u uhliště sice některým z nejvyšších řad velení spolku Františka zavazejí, ale jak jsou příhodné právě pro stavbu kvádrového milíře! Roztomilou shodou náhod se zrovna konalo mistrovství světa v hokeji, a tak i my jsme se rozhodli postavit náš milíř doslova ‚mezi betony‘!
Dané betony, dlouhé asi šest metrů, jsou bohužel na většině své délky zvednuté asi 10 cm nad úroveň terénu podložními pražci, a tak bylo nutno tuto mezeru vyplnit uhlířskou hlínou ještě předtím, než bylo vůbec možno pomyslet na nějaké skládaní dřeva! Bohužel jsme si, podobně jako Malgaši z Madagaskaru, sice použitím samotných betonů na jednu stranu ulehčili konání a zachránili asi 20 metrů čtverečných drnů před hrozným osudem, avšak tímtéž výrazně omezili možnost zhotovení přísavných průduchů z boku zařízení na začátku hoření, jenž se nyní jeví jako stěžejní. Ale pěkně po pořádku...
Hrdý sám na sebe, jak skvěle vymyslel onu ‚betonovou ojebávku‘ à la Madagaskar, zavelel nervózní geolog po zhotovení návětrné svislé stěny z drnů, zajištěné dvěma do země zatlučenými kůly, aby již bylo rovnáno dřevo. No, rovnáno. Nedopalky délky 30 cm a méně se rovnají dobře, je nutno dodat! Stačí je tam naházet a podupat! Asi za necelou půlhodinu bylo veškeré nedopálene dřevo ‚srovnáno‘, ovšem vyskytl se problém. Nervózní geolog povzbudil svoji přítelkyni, aby protilehlá koncová drnová stěna milíře byla postavena spíš dál než blíže ještě nedoskládanému dřevu, což vedlo k situaci, kdy bylo najednou dřeva příliš málo. Inu, pořezalo se, co se tak ještě navíc nabízelo. Dalších zhruba 15 minut, kdy byl milíř pokryt senem a uhlířskou hlínou, završilo celé tři (!!!) letmé hodiny, nutné ke zhotovení celého zařízení. Celek vskutku splňoval technické parametry milíře z Madagaskaru až na to, že boky nebyly tvořeny drny, ale zkrátka oněmi betony...
Přítomna části stavby byla i rodina Hamanova, o níž bude v tomto příspěvku ještě mnohokrát zmínka. Jsou to prozíraví lidé, jenž, byť by se to některým mohlo zdát přehnané až paranoidní, usilují o to, nabýt co nejvíce nezávislosti na dle nich zkorumpovaném systému společnosti tím, že se naučí, jak si vše pořídit sami, vlastními silami. Nic si nenalhávejme. Pokud ne již předtím, tak alespoň poslední dva roky, kdy se i mnoho dříve nemyslitelných věcí stává normou, ukazuje, že jejich postoj má bohužel něco do sebe.
Samotné zapálení milíře však bylo ponecháno až na neděli, kdy po spíše letmé stavbě hrudí pecí číslo 3 (autor D. Talla) a 4 (kvalitnější provedení M. Hrubým) panovala mnohem uvolněnější atmosféra. Tato byla umocněna nejen patnáctiletou whiskou (v rámci zapálení a pokřtění patnáctého milíře v Josefově), ale i tím, že kolega M. Hrubý rovněž požnul křovinořezem stěžejní části louky v rámci areálu, umožniv snazší pohyb všech zúčastněných osob i jimi převáženého materiálu. Vítanou pomocí byla asistence geologického kolegy Franty, jenž hrdinně převzal drcení uhlí na plánované tavby pomocí drtícího stolce vlastníma rukama takovou rychlostí, že já jsem téměř nestačil produkt pytlovat. Charakteristický smích mé přítelkyně Aničky všeobecně dále podporoval dobrou náladu v Josefovském údolí.
Krásný dojem ze zemité vůně čerstvě zapáleného malgašského milíře, s hořením se započínajícím na návětrné straně, jak se sluší a patří, byl kalen sbírajícími se mračny na večerní obloze. Tato bohužel vydala v noci opravdu své ‚nejlepší‘, způsobiv, že se následující pondělní ráno hrudi obou pecí, ať už té letmě postavené mojí maličkostí či té kvalitnější zhotovené kolegou Hrubým, sesunuly či rozpadly, navrátiv naše předchozí úsilí do výchozího bodu. Panujícími okolnostmi notně rozzuřený nervózní geolog převzal rekonstrukci obou pecí do vlastních rukou, kdy tentokráte použil zatím nevyzkoušený, avšak do budoucna slibný superletmý přístup. Rekonstrukce každé pece tak zabrala v tomto velmi urychleném režimu nejvýše čtvrt hodiny.