Cílem provedené prvotní analýzy bylo zjistit, z jakých minerálů se nová ruda skládá, stále toužebně vzývaje vysokou přítomnost silikátů železa – chamositu či thuringitu – jejichž případný obsah naznačovala právě tmavě zelenkavá barva hrčí na čerstvém lomu. Rovněž v případě, že by vzorek byl zcela krystalický, ergo by již rentgenem bylo možno zjistit poměr všech složek, by výsledek mohl být předběžně přepočítán na celkové chemické složení této rudy (alespoň rámcově), z čehož by se vděk našim již dostatečně obsáhlým zkušenostem s jinými rudami dalo snadno odvodit, zdali a jestli vůbec tato ruda fungovat bude či nikoliv, a co do ní případně přidat pro zlepšení jejího ‚chování‘.
Po procesu (nyní již stran pocitů poměrně fádního) drcení a mletí materiálu (touto rutinou už mnou byly zpracovány stovky vzorků) na Ústavu mineralogie a krystalografie Vídeňské univerzity nadešel čas preparát změřit. O pár hodin později bylo možno vyhodnotit výsledek, jenž byl již na první pohled trošku neobvyklý. Po zkušenostech s běžnými rudami bere člověk tak nějak automaticky v potaz, že bude přítomen mimojiné křemen, byť třebas jen jako stopy, leč přece jen v rentgenovém záznamu viditelné. Zde ovšem zcela chyběl. No, to se dá vysvětlit snadno! Železem bohaté závalky v tomto typu rud (stále ještě byla předpokládána situace podobná Francii) mají v jádru vždy nějaký relikt okolní či starší podložní horniny – nějaké zrno, kolem něhož se pak činností bakterií sráží vrstvičky oxidů a oxyhydroxidů železa. No a vzhledem k tomu, že starší horninou zde je hadec, jenž křemen neobsahuje, to zas až taková senzace nakonec není.
Mnohem zvláštnější ovšem bylo, že na rozdíl od klasické oolitické rudy, obsahující železo z drtivé většiny v podobě minerálu zvaného goethit, zde byl ke spatření pouze hematit a magnetit. ‚Lehká tepelná přeměna rudní vrstvy, jenž goethit přeměnila na hematit!‘ by mohl jeden ukvapeně říci. Avšak zatímco pozice a počet difrakčních linií, odpovídajících v rentgenovém záznamu magnetitu, seděl, poměr jejich intenzit byl nesprávný. Co to v praxi znamená, je pro znalce jasné – jedná se o nerost totožné struktury jako magnetit, jenž ale obsahuje jiné chemické prvky. Vzhledem k tomu, že pouhé stovky metrů od Skanderbegova stolu je těžen chromit, je přítomna jednoznačná alternativa. Chromit má vskutku stejnou strukturu jako magnetit, ovšem namísto pouze železa obsahuje chrom a hořčík, případně vanad. Po úpravě vstupních dat skutečně vyšla shoda. Ale co sakra dělá chromit, v nečekaně velkém množství několika hmotnostních procent, v rudě dle předpokladu mořského původu, s minerály železa obrůstajícími vděk činnosti bakterií částice hadce či jeho zvětralin? Nebo je vše úplně jinak !?