Vše jako obvykle začalo již víkend před oficielním vyvrcholením pro veřejnost plánovaným na sobotu 19. září . Tentokrát ovšem nebyl v těchto dvou prvních dnech naší práce skládán milíř, nýbrž činěny přípravy pro rozsáhlou sérii pokusných taveb s použitím směsi okují, jichž kolega Jan Lokajíček dodal údajných 100 kg, křemenného rudického písku a rovněž technického korundu za účelem simulace exotických rud s vysokým obsahem Al2O3. Pokusy sloužily k doplňujícímu zmapování pole funkčnosti železných rud, jenž je, jak jsme během mnohých předchozích pokusů zjistili, závislá téměř výhradně na jejich celkovém chemickém složení.
Zatímco kolega Martin Hrubý v pondělí stavěl dvě kusové pece z rudického kaolínu, nabraného na konci srpna v rudické pískovně, věnoval jsem se nadrcení patřičného množství dřevěného uhlí na potřebnou frakci. Tomu výrazně dopomáhal nově vyrobený drtící stolec, umožňující nejen zmenšit frakci uhlí na potřebnou velikost jeho protloukáním skrze kovovou mříž, ale rovněž podložním sítem oddělit uhelný mour a příliš jemný podíl. Spásný byl pro tentokrát dobrovolně užitý respirátor, jenž zamezoval inhalaci škodlivého uhelného prachu, vznikajícího s použítím daného drtícího zařízení coby mohutná mračna téměř v úrovni obličeje.
V pondělí bylo dovezeno dřevo na nový přístřešek a Ondra Merta s Tondou Chaloupkou a Martinem Barákem se ihned vrhli na jeho stavbu. V bílé vápenické sekci mezitím pracoval Petr Kos, plnící vápenku patřičnou surovinou. Tentokrát nikoliv pouze vápencem, ale zpola i cihlami, za účelem zjištění možnosti případného kombinovaného použití vápenických zařízení i pro takové účely.