Stavbu a vůbec celý proces pálení a rozebíraní milíře komplikovalo již dosti krátké denní světlo. A během oněch dvou týdnů se den zkrátil snad o další hodinu. Navzdory časnému rannímu stávání, umožňujícímu brzký přijezd do Josefova, bylo jasné, že v jednom člověku se stavba do plánovaného zapálení v sobotu 19.10. stihnout nedá. Naštěstí funguje spolek Františka tak dobře jak funguje, což se projevilo přítomností pomocníků. Zatímco Ondřej Merta vozil dřevo ze vzdálené hrázky na plac, na němž byl milíř mnou skládán, Martin Barák, kromě zásadní role dokumentace celého průběhu prací, křovinořezem posekal celou louku před pecí Františka a trávu navozil k milíři, kde tato posléze fungovala coby jeho vnitřní plášť. Pomocnou ruku poskytl i můj tatínek, jenž trpělivě skládal dřevo se mnou.
Milíř byl opravdu hotov zavčas. To nejen vděk pomocníkům, ale i opětovnému užití technologie ‚suchého pláště‘. Tento koncept, užívaný při stavbě milířů v aridních oblastech, představoval asi jedinou spásu při stavbě milíře ve Francii u obce Neuves-Maisons v roce 2015, kde musel být poprvé nedobrovolně vyzkoušen, kvůli tamější silně jílovité hlíně. Proces prostého naházení suché zeminy na vnitřní plášť milíře je mnohem kratší a méně náročný, než coby zedník sáhodlouze rozmíchávat hlínu s vodou do konzistence maltovité břečky, aby tato poté na případně mnohem strmějších bocích milíře ‚lepila‘. Mokrý plášť rovněž představuje problém v případě nadměrného odparu vody z dřeva v milíři (týká se především nežádoucího užití čerstvého dřeva k zuhlení), kdy se již tak jako tak mokrá zemina vznikající parou navhčí do té míry, že začne z milíře sjíždět v podobě bahna. Z vlastní zkušenosti v rámci pálení milíře v roce 2013 v Babicích nad Svitavou mohu konstatovat, že se v daném případě uhlíř opravdu nevyspí a uprostřed noci kontempluje, zdali mu dané řemeslo vskutku stojí za to...
Suchý plášť vyžaduje samozřejmě plošší úhel, pod kterým je dřevo na obvodu milíře seskládáno, aby suchá zemina nesjížděla při jejím nanášení dolů. Po zkušenostech z větrného dolu Val de Fer ve Francii, kde vítr odfukoval suché listí, použité pro vnitřní plášť tamějšího milíře, se hodí nanášet vnitřní i vnější plášť zaráz. V tomto případě byla vždy určitá sekce milíře pokryta posekanou trávou a ihned nato hlínou. Celé opláštění i takto velkého milíře tak bylo hotovo během zhruba dvou hodin, namísto celého dne (či více) kidání hlíny s vodou. Nutno ovšem podotknout, že navzdory své pracnosti i mokrý plášť nachází hojného využití v případě blízkého zdroje vody (Německo).
Další úprava se týká kvality obvodového hrazení. Dřevěná konstrukce z metrových polen, obklopující plášť milíře zvenčí, plní funkci podobnou lavinovým zábranám, kdy pomáhá zvnějšku podpírat hlínu na úbočích milíře, aby tato nesjížděla. Avšak na rozdíl od ‚okrasné verze‘ dané konstrukce užívané májovými uhlíři, plnící pouze tento účel, lze daný aparát vyhotovit mnohem robustněji a to tak, že může sloužit zároveň jako ochoz, ze kterého může uhlíř obsluhovat a starat se o celý povrch rozměrnějšího milíře, aniž by musel neustále přesouvat žebřík. Pro zaručení naprosté stability dané konstrukce i v rámci jejího užívání těžšími uhlíři či jejich skupinami se hodí pod každou svislou podpěru zatlouci dřevěný kolík, aby nemohla ujet do strany. V rámci opravdu velkých milířů lze poté zhotovit i vícero vrstev ochozů nad sebou, tak, jako tomu bylo u velkého francouzského milíře (příspěvek ‚Půl roku v Lotrinsku...‘).