Velkomoravská perka

Při výběru fotografií z letošních jarních taveb mně padla do oka dvojice obrázků zachycujících sobotní otevírání šachtové pece. Zdály se mi vhodné pro titulní obrázek. Při prohlížení a rozmýšlení, který to bude, mi padl do oka jeden takový, zajímavá věc.

Při pohybu okolo pece se snadno připálí vlasy (sázení uhlí a současný dmych), propálí či přiškvaří oblečení, začnou pálit kovové obroučky brýlí (při otevírání/vylamování a vyhrabávání nezhořelého uhlí) a někdy se člověku podaří sáhnout na špatný konec nářadí, nebo šlápnout na kus strusky, odrolenou část houby, či uhlí. Jedná-li se o běžnou botku, člověk rychle nosem zaznamená, že něco není zcela v pořádku.
Byvše pro účely veřejné akce přioděn v "dobovém" (a nepatřičně honosném), včetně celokožených botek, nezaznamenal jsem nic. To, že moje noha byla v jistém nebezpečí, jsem si všiml až na zmíněných fotech a botu prohlédl až na základě tohoto zjištění.

Jak mohli být obuti ti, které se snažíme napodobovat? Na takřka dobových vyobrazeních není pracovní obuvi věnována žádná zvláštní pozornost. A i kdyby byla, tak kníže fasoval asi jiné pracovní boty, nežli hutník.

Takový starý hutník asi vypadl trošku jako tato obsluha pece v severním Kamerunu. Nahoře v ose pece dmycháček, po jeho levé ruce harfenist, který mu drnká do taktu. Dole vlevo nejšpíše boss, oblečený do čepičky a náramku na noze. Nohy mají bosé, zvyklé, neschoulostivělé s vlastní kvalitní podešví, které žhavá, či ostrá struska jen tak nepřekvapí. A též si asi dávali pozor.

My však máme nožky choulostivé a boty raděj nosíme. Boty nejrůznější, někdy pracovní, v rámci akcí pro veřejnost někteří i "dobové" kožené.

Zde detail podešve dotčené kožené boty, ukazující, že nejspíše bylo došlápnuto dvakrát. Příliš dlouho jsem nejspíše na žhavém nestál, neboť otevření pece je ta nejakčnější fáze tavby, přesto však to podešev přestála poměrně dobře.

V současnosti se nosí takováto slévarenská perka (zde slovenské firmy Kral). Obuv je odolná olejům, pohonným hmotám, kontaktnímu teplu do 110°C, je antistatická a má kovovou špici. Ty kožené to vlastně mimo špice splňují.

Barvitá vyobrazení:
Martin Barák / Sv. Kateřina - http://kralovskedilo.ktf.cuni.cz/lokality/Znojmo-%E2%80%93-Rotunda-P-Mar... / Kamerunci - René Gardi: Der Schwarze Hephästus, Bern 1953 od pí Dr. Souchopové / Perka - web výrobce

Poznámka: z fotografie z Kamerunu je také jasné, proč se nemůžeme pokusit o reprodukci africké přímé výroby železa