Již v názvu příspěvku zmíněný tvar hory vznikal od roku 1890, kdy byla zavedena těžba v etážích. Roku 1907 se těžilo na 60 etážích o výšce 12 m, od roku 1928 se přešlo na dvojnásobnou výši etáží (s jejich polovičním počtem). Jednotlivé etáže dostávaly svá jména – nejvýše je Emil (1464,4 m.n.m.), zatímco v poslední době (se zahloubením pod povrch) jsou to již jen Etáže s příslušným číslem (nejníže t.č. Etáž 5* - 700 m.n.m.). Těží se po 21. etáž.
Usilovnou těžbou se podařilo zcela změnit tvář hory (jak můžete vidět jasně a zřetelně na přiložených obrázcích), která přišla o plných 66 metrů své výšky (dříve 1532 m.n.m.; nyní 1466).
Návštěvníkům je zde nabízena prohlídka podzemního dolu, vyhlídková projížďka v „Haulym“ – pro přepravu turistů upraveným přerostlým náklaďákem (možno zvolit i návštěvu spojenou s odstřelem) či komentovaná procházka po povrchu s prohlídkou expozice důlní techniky pod širým nebem.
viz zde: http://www.abenteuer-erzberg.at/cms/
V čase naší návštěvy (10. června) probíhaly přípravy na Erzbergrodeo – velký enduro závod částečně pod křídly Red Bullu (neboť tady jde jednoznačně o držku). Motocykly se po povrchu dolu prohánějí po čtyři dny (a to asi záchranáři opustí Zentrum am Berg a chvíli se činí na dni). V letech 1988 a 89 se zde dokonce jel i závod aut a od roku 2003 se zde běhá (12,5 km s převýšením 745 m - i zde platí poznámka uvedená u motorek).
A aby to nebylo všechno tak pěkné, tak zde od roku 1940 pracovali Židé a od roku 1943 se na Feistawiese (mezi Erzbergen a Präbichlem) začal stavět pobočný tábor KT Mauthausen. V této době obhospodařoval důl podnik Reichswerke Hermann-Göring Erzberg. Pozůstatky tábora přikryla halda hlušiny a asi o tom moc nemluví. Na Feistawiese byly v letech 1889 a 1928 zkoumány relikty hutnění rudy datované do 13. století. Místní asi nebudou příliš zmiňovat ani takovou jednu lapálii z dubna 1945, kdy při pochodu smrti na Präbichlu (část Vordernbergu, stanice železnice, sedlo v nadmořské výšce 1226 m.n.m.) postříleli pánové z Eisenerzského Volkssturmu 250 maďarských Židů. Po válce jich Britové (Štýrsko leželo v britské okupační zóně) 12 odsoudili a pověsili. Ty první mrtvé připomíná pomník.
A nutno ještě dodat, že člověk se okolím toulal dříve nežli v raném středověku, neboť v širším okolí byly nalezeny pozůstatky pračlověckého dolování měděných rud.