Tavba J-08-3
avba konaná v peci s tenkou hrudí 17.5.2008 jako demonstrace pro veřejnost. K dmýchání vzduchu bylo proto využito výhradně jednočinného ručního měchu. Do vsázky jsme opět použili komerční dřevěné uhlí; drcený rudný aglomerát a přebrané kovnaté kousky z předchozích taveb.
Standardní průběh tavby zahájil po zaplnění pece 1hod. předehřev, při kterém bylo přisazeno 2kg CHC. Následovaly pravidelné vsázky 1:1 kovonosná vsázka a CHC při střídání RA-OLD. Zachována byla rychlost hoření 2kg CHC.hod-1. OLD po čtyřech 0,5 kg vsázkách došla a pokračovaly proto dále již jen RA. Celkem kovonosná vsázka 7kg (2kg OLD a 5kg RA).
Dohořívání probíhalo více jak hodinu do otevření pece a byly spáleny dalších 3,5 kg CHC. V rámci předvádění byla pec otevřena. Struska se při otevření nacházela v polotuhém stavu, neschopná odpichu. Po zvážení měl hlavní jen velmi zhruba očištěný slitek hmotnost 4,5 kg. Následující zpracování teprve ukáže skutečný výtěžek.
Kování JK-08-2
Zpracování 15.5.2008. Prováděno bylo v improvizované kovárně bez archeologického vzoru a s použitím kovadliny a nářadí, které bylo k dispozici. Neovlivňoval jsem kováře ve volbě tvaru polotovaru...
Surovinou byl produkt z JK-08-1, respektive J-08-1, jedná se tedy vlastně o tři pokračování jednoho procesu.
Kus byl opakovaným ohřevem a kováním zpracován do hranolu. Poté jej kováři 1x přeložili a svařili po způsobu výroby damašku. Z polotovaru byl odseknut vzorek pro provedení metalografických výbrusů, ten kovář ohřál na kalící teplotu a zakalil do vody. Kovář ještě provedl jednoduchou zkoušku pilníkem a podle jeho odhadu se ve vzorku vyskytují měkké i zakalené části. Lze tedy očekávat alespoň částečné nauhličení železné houby v peci (v oxidační atmosféře kovářské výhně dochází spíše k procesu opačnému a jak se ukazuje i k velkým ztrátám propalem). Vzorek bude po dohodě předán některému spolupracujícímu ústavu na provedení metalografie a měření tvrdosti. Konečná hmotnost produktu je 0,55kg - ztráty při zpracování jsou tedy stále velké.
Zhodnocení výsledků
Z hlediska konstrukce a trvanlivosti jsme se u pece s tenkou hrudí přesvědčili o tom, že i po chátrání v zimním období byla pec s drobnou opravou horní části hrudi a šachtičky schopná provozu. Výmaz nístěje zůstal neporušen a mezi tavbami J-08-1 a J-08-3 nebyla oprava nutná vůbec. Vkládané části pece, jsou na každou tavbu vždy nové. Jedná se o dyznový panel, dyznovou vložku a pochopitelně samotnou dyznu, která mohla být eventuelně vyměněna i v průběhu tavby. Zkoušená dyznová vložka se podle mého mínění projevila zejména přesnějším usazením dyzny v panelu a tím precizního ustavení její polohy v peci. Dyznový panel a jeho nejbližší okolí je nejvíce namáhaná oblast pece. Nejčastější porušení je otavení a poškození při otevření pece.
Šachtová pec naproti tomu je podstatně více náchylná k poškození a to jak povětrnostními vlivy, tak i tepelným namáháním. Odpraskávání materiálu z šachty pece způsobené pnutím při zahřívání pece se neprojevilo poprvé. Vzhledem k tomu, že se tělesa šachty u tohoto typu pece nedochovaly, zůstává vlastně rekonstrukce šachty otázkou analogií a úvah o funkčnosti. Obložení pece, tak jak jsme jej provedli se nepropálilo a nezanechalo by tedy žádné stopy. Přikláním se k názoru, že síla stěny pece byla všude nejméně 10cm a i materiál musel být vybírán takový, který méně trpěl tepelnou roztažností. Na druhou stranu hutě byly zakládány v bezprostřední blízkosti nalezišť rudy a možností volby žáruvzdorniny tedy nebylo mnoho.
Přetavba drobných frakcí již jednou prošlých procesem se ukázala jako účinná a při první tavbě jsme získali poměrně slušný zpracovatelný kus železa. Při jeho dalším zpracování docházelo ke ztrátám. Odrolené kousky houby jsme sbírali a použili znovu do vsázky. Tím se sice z laboratorního hlediska mate výtěžek, na druhou stranu se tím výtěžek přesouvá ze statistik na kovadlinu. Při dalším kování nastaly obrovské 2/3 ztráty, než jsme získali jedenkrát přeložený, zhruba pravoúhlý paket. Kováři se shodli na tom, že výheň byla pro vyhřívání kusu příliš malá, jednak se zanášela rychle struskou a jednak se kus neprohřál nikdy celý. Pro další pokusy připravíme kotlíkovitou výheň podobnou nístěji pece a alespoň základní zpracování budeme provádět v ní. Jako důsledek zde vidím možnost, že některé z nístějí, které se nacházejí na hutích mohly sloužit tomuto účelu, případně mohla zařízení měnit svůj účel. Odtavená struska z kovářské výhně z prvního zpracování a separace kusu od strusky se makroskopicky nelišila od strusky z redukčního procesu v peci. Je otázkou, kde leží hranice mezi kováním a výrobou železa a kde hranice mezi kovářskou a redukční struskou.
Kvalitu železa v tuto chvíli nebudu komentovat mimo konstatování, že kovářem provedená zkouška pilníkem ukazovala na měkké i tvrdé oblasti vzorku. Více předběžná zpráva metalografie - zpracoval Ing. Jiří Hošek PhD.
Další dvě tavby využívaly kombinaci starších drobených výtěžků a strusek a rudy. Použitý aglomerát je dobře redukovatelný a po rozbití kuliček, které mají průměr od 8 do 12 mm má i vhodnou zrnitost. Oba výsledky jsou přijatelné, kvantifikace výtěžnosti si vyžádá ještě další zpracování.
Pro další práci navrhuji vždy spojit redukční tavbu v peci s následným zpracováním do alespoň základně očištěného kusu. Výtěžek tavby posuzovat až po těchto dvou operacích. Dále bych rád zvládl pravidelně odpichovat strusku a docílit tak skutečné kapacity obou typů pecí. Nadále zůstává otázka, jestli měly dva typy pecí odlišné funkce. Pokud by tomu tak bylo, tak pochopitelně specifikovat jaké a přiblížit se tak k popisu celého procesu zpracování železa v dané Velkomoravské huti.
Poděkování
Na tavbách se podílela celá řada lidí, kterým bych rád poděkoval:
Za Technické muzeum v Brně jsou to PhDr. Jiří Merta, Mgr. Ondřej Merta a kovář Michal Truksa, který vedl JK-08-2. Z mimomuzejních lidí bych poděkoval MGr. Lence Grycové za významnou pomoc při vedení taveb a trvalý dozor u pecí. Pánům Tomáši Rudolfovi, Radimu Toporovi, Pietru Urvi(nick) a Janu Halbichovi, kteří vytvořili tým kovářů JK-08-2. Při realizaci a tavbě samé se chopili práce mnozí další, jak muzejní, tak mimomuzejní. Za organizace, které vedly vlastní paralelní činnosti patří poděkování neziskovce Archaia Brno o.p.s. a Vyšší odborné škole restaurátorské Brno.
Metalografický rozbor a zhodnocení připravil Ing. Jiří Hošek, PhD. Archeologický ústav AV ČR.
Pozdravy posíláme našemu slovinskému příteli Asist. Ivan Maria Horvatin, který jako zahraniční pozorovatel přiložil též ruku k dílu. (INSTITUTE OF ARCHEOLOGY, SLOVENIAN ACADEMY OF SCIENCES AND ARTS, http://www.zrc-sazu.si)
Literatura:
1/ Souchopová, V.: Počátky západoslovanského hutnictví železa ve světle pramenů z Moravy, studie Archeologického ústavu AVČR v Brně, Brno 1995
Pozn.: Pojem kus zde používám jako označení heterogenní hroudy železa se struskou v různém stavu separace kovu od strusky. Jedná se vlastně o meziprodukt, je známo, že hutě produkovaly polotovary ve formě hřiven různého tvaru (v našem případě se jednalo o bochníkovité hroudy se zásekem).